I v dnešních dnech může být pro řadu lidí s podivem, že mechanická očista zubů je známa již z dob římanů. A nebo naopak - řada římanů by se jistě divila, že ani v dnešní vyspělé době je pro řadu lidí ústní hygiena velkou neznámou.

Bělení zubů však nespočívá v mechanické očistě zubů. Ta je samozřejmě velmi podstatnou součástí zachování zdravých zubů, nicméně nedokáže zuby vybělit.

Podstatou bělení zubů je odbarvení (nebo-li zneviditelnění) pigmentů, které se z různých důvodů na zubech usazují. Těmito důvody může být nadměrná konzumace kávy, čaje nebo červeného vína, dále pak kouření, vliv léků (např. tetracyklin) anebo zcela přirozené stárnutí.

Účinnou látkou při bělení zubů je peroxid vodíku, který se buď používá jako jediná složka bělícího přípravku nebo se uvolňuje jako složka při rozkladu karbamid peroxidu. Je klinicky prokázáno, že čistý peroxid vodíku je 3x rychlejší v účinnosti než stejně procentní karbamid peroxid. Obecně pak platí, že čím vyšší koncetrace těchto látek, tím důležitější je konzultace s Vaším zubním lékařem. Neznamená to však, že by bělení bylo nebezpečné. Naopak. Při použití těchto přípravků dochází k výraznému bělícímu účinku a k tomu je zapotřebí dokonalá profylaxe (odstranění zubního kamene a očista skloviny), kterou může provést pouze zubní lékař. Zároveň je třeba s ním před bělením zkonzultovat eventuální výměnu výplní, můstků či faset.

Dalším problémem můžou být i zuby mrtvé, které se časem zbarvují do šeda. I v tomto případě existují přípravky, které dokáží nejen takto postižené zuby dobělit do původního stavu, ale pomůžou, v kombinaci s běžnými technikami bělení, vybělit komletní chrup. I v tomto případě je možná aplikace pouze zubním lékařem.

"motto: usmívejte se, úsměv nic nestojí…!"
www.belenizubu.eu