V současné době existuje řada možností jak lze vybělit chrup. Jakou techniku zvolíte Vy, záleží pouze na Vašem uvážení a leckdy i na finančních možnostech. Existují volně prodejné prostředky a potom mnohem účinější prostředky pro bělení zubů, které lze aplikovat výhradně pod dohledem Vašeho zubního lékaře. Nicméně bychom Vás rádi upozornili na skutečnost, že ne všechny přípravky vždy splní to, co v reklamních materiálech slibují.

 

Profesionální bělící přípravky:

Tyto přípravky lze aplikovat výhradně pod dohledem zubního lékaře. Mívají relativně vyšší cenu, vzhledem ale ke skutečnosti, že leckdy celý proces bělení netrvá déle než hodinu a efekt vydrží řadu měsíců, jsou tyto metody stále více žádanější. V porovnání s volně prodejnými přípravky na bělení zubů se jedná o jednorázovou akci, která nevyžaduje žádné další investice, leckdy se tyto techniky stávají v konečném důsledku i lacinějšími.

Ordinační bělení - nejúčinější technika bělení zubů. Zubní lékař nanese pacientovi tzv. ochrannou barieru na okraj dásně a poté aplikuje bělící gel (většinou cca.36% peroxid vodíku). Gel se nechává na zubech působit cca. 20 minut, přičemž se pravidelně promíchává, aby na sklovině byla vždy aktivní část gelu. Po uplynutí daného času se hlavní část gelu odsaje savkou a zbytek setře a aplikuje se gel nový. Celý postup lze opakovat až 3x na jedno sezení (v závislosti na použitém materiálu). Už po těchto max. 60 minutách je viditelný rozdíl, nicméně celý proces probíhá ještě až 24 hodin. Výsledný efekt je tudíž stoprocentní až druhý den.

Domácí bělení - též velmi účinná forma bělení zubů. Zubní lékař pacientovi po konzultaci zhotoví, na základě otisku jeho chrupu, velmi přesné individuální nosiče, do kterých se poté doma aplikuje bělící gel. Doba bělení je cca. 4-6 hodin, 1x denně. Většínou se doporučuje nasadit nosiče na noc, kdy nejméně znepříjemňují denní režim pacienta. Nejmodernější přípravky pro profesionální bělení zubů pak dokáží dosáhnout stejného účinku již za 30-45 minut denně. To samozřejmě přináší mnohem více komfortu.

Bělení "mrtvých" zubů - tzv. Walking bleach technika se používá u zubů, u kterých bylo z jakéhokoliv důvodu provedeno endodontické ošetření (ošetření kořenových kanálků). Zub se otevře, patřičně se upraví jeho korunková část a důkladně se uzavře vchod do kořenových kanálků. Poté se aplikuje speciální bělící gel a zub se provizorně uzavře. Po určitém čase následuje kontrola a po dosažení požadovaného výsledku se zub uzavře definitivně. Tuto techniku lze velmi úspěšně kombinovat s technikou ordinačního bělení zubů.

 

Volně prodejné bělící prostředky:

Všeobecně platí, že tyto přípravky na bělení zubů mají velmi malé procento obsažených bělících činidel a jejich viditelný účinek se tak může dostavit až za delší čas. Navíc jsou leckdy velmi univerzální, takže nedokáží vždy zcela pokrýt kompletní chrup a tím je jejich účinek opět omezen. Nicméně pro celkově nižší účinek těchto přípravků jsou i rozdíly mezi více a méně dostupnými místy zubů minimální. Jistým argumentem může být jejich příznivější cena, avšak při častějším opakování celého procesu bělení, může výsledná cena leckdy přeskočit cenu profesionálního bělení zubů.

Bělící tužka – NOVINKA! Nejnovějším přípravkem, který právě přichází nejen na český, ale i světový trh, je bělící gel v lahvičce s aplikátorem ve formě štětečku White&Go Tooth Whitening Pen. Gel se svým složením velmi blíží gelu pro profesionální domácí bělení zubů (hlavní složkou je aktivní kyslík, který velmi účinně a šetrně rozkládá barevné pigmenty na zubech), obsahuje navíc složku, která zajišťuje jeho rychlé zaschnutí na zubu (cca. 30 sekund) a zamezuje po zaschnutí omytí gelu ze zubu běžnou vlhkostí, jako je např. slina. Gel se tak dá používat kdykoliv a kdekoliv bez omezení běžných denních aktivit. Praktický štěteček
zajišťuje přesné nanesení gelu na vybraná místa, včetně mezizubních prostor a zaručuje tak rovnoměrné komplexní vybělení vašich zubů. Tužka je velmi praktická, designově povedená, rozměrově blížící se např. řasence, takže ji lze nosit neustále u sebe. Obsah vystačí na kompletní cca. čtrnáctidenní bělící kůru. Velmi příznivá je i doporučená MOC – do 600,- Kč vč. DPH!

Více informací na http://www.whiteandgo.com/index.php?lng=cz

 

Bělící pasty - nepříliš účinná forma bělení zubů vzhledem ke skutečnosti, že se doporučuje nejpozději po třech měsících obměna nejen zubního kartáčku, ale i zubní pasty. Proto se tato technika jeví jako zajímavá v podstatě jen jako udržovací pro toho, kdo již bílé zuby má. Některé pasty se vyrábí také s obsahem karbamid peroxidu, čímž je jejich účinek malinko vyšší, nicméně paralelně s ním se zvyšuje i cena těchto past.

Bělící proužky - nedávná novinka na trhu vesměs výrobců zubních past a jiných zubních přípravků. Mají též nížší koncentraci účinných látek. Navíc lze proužky velmi těžko přizpůsobit tvaru a postavení zubů, čímž se ne vždy bělící látka dostane do všech mezizubních prostor a tak dokonale vybělí kompletní chrup.

Bělící sety v předplněném aplikátoru - tyto přípravky se již více příbližují profesionálnímu systému bělení zubů. Jedná se o pryžové aplikátory, které si pacient doma aplikuje na chrup. Aplikátory jsou předplněné většinou 10% karbamid peroxidem, přičemž po nasazení působí komplexně na celý zub. Nevýhodou jsou opět jakési komisní velikosti aplikátorů, které nejsou plně přizpůsobeny situaci v ústech každého pacienta a tudíž ne vždy obsáhnou všechny mezizubní prostory. Další nevýhodou je delší doba bělení.

"motto: usmívejte se, úsměv nic nestojí…!"
www.belenizubu.eu